EUR
HrvatskiHrvatski
0

Koji dijelovi karoserije automobila su najosjetljiviji na hrđu?

Koji dijelovi karoserije automobila su najosjetljiviji na hrđu?

Koji dijelovi karoserije automobila su najosjetljiviji na hrđu?

Hrđa nije samo estetski problem – ona ozbiljno utječe na sigurnost i dugovječnost vozila. Korozija karoserije pravi je neprijatelj svakog vozača, osobito u europskoj klimi gdje kiša, snijeg, vlaga i sol na cestama stvaraju idealne uvjete za njezino nastajanje.

Ako znaš koji su dijelovi automobila najizloženiji hrđi, možeš pravovremeno djelovati i održati svoje vozilo u dobrom tehničkom i vizualnom stanju dugi niz godina.

U ovom članku donosimo najkritičnije točke na karoseriji, zašto su upravo one osjetljive na koroziju i kako ih učinkovito zaštititi.


Zašto neki dijelovi automobila hrđaju brže od drugih?

Korozija nastaje kada metal dođe u kontakt s vlagom i kisikom, što uzrokuje oksidaciju. Neki dijelovi automobila su osobito pogođeni zbog:

  • Loše ventilacije i zadržavanja vlage u zatvorenim prostorima,

  • Mehaničkih oštećenja boje, koja izlažu golu metalnu površinu,

  • Stalnog kontakta sa soli i prljavštinom, osobito zimi.


Lukovi kotača – prva crta borbe protiv hrđe

Lukovi kotača jedno su od najranjivijih mjesta na karoseriji. Tijekom vožnje tu se nakupljaju voda, blato, sol i kamenčići. Ti sitni udarci lako oštete boju i ostave metal nezaštićen.

Ako se hrđa ne zaustavi na vrijeme, može se proširiti na pragove i blatobrane. Zato je ključno redovito pregledavati, čistiti i zaštititi lukove kotača odgovarajućim sredstvima, osobito nakon zime.


Pragovi – tihi neprijatelj vozača

Pragovi se nalaze nisko i stalno su izloženi vlazi, soli i udarcima pri ulasku i izlasku iz vozila.

Kada se na njima pojavi hrđa, brzo se širi prema unutarnjoj strukturi vozila. Redovita antikorozivna zaštita, pregled laka i čišćenje odvodnih kanala oko pragova su obavezni.


Donji rubovi vrata – ne zanemaruj prve znakove hrđe

Donji dijelovi vrata često skupljaju vlagu i prljavštinu. Budući da je zaštitni sloj na tom dijelu tanji, hrđa se može pojaviti prilično brzo, osobito na starijim vozilima.

Obavezno provjeri brtve vrata – ako su istrošene ili napuknute, vlaga prodire u unutrašnjost i uzrokuje koroziju iznutra.


Pod automobila – hrđa koja se skriva ispod

Donja strana vozila često je zanemarena jer nije vidljiva, ali je neprestano izložena vodi, soli i mehaničkim oštećenjima. Čak i mala ogrebotina može otvoriti put hrđi.

Kod nekih modela tvornička zaštita nije dovoljna. Zato je važno redovito pregledavati pod, posebno nakon zime, očistiti ga i nanijeti dodatnu zaštitu.


Rubovi haube i prtljažnika – neočekivana opasnost

Rubovi haube i poklopca prtljažnika – iako se nalaze visoko – često skupljaju vlagu i prljavštinu, osobito oko brava i šarki.

Redovito čisti ove dijelove i provjeri stanje brtvi – čak i najmanja pukotina može propustiti vodu i uzrokovati koroziju.


Oko stakala – skrivena hrđa

Brtve prozora s vremenom izgube elastičnost, što omogućuje vodi da uđe ispod i uzrokuje koroziju.

Osobito su osjetljivi donji rubovi vjetrobranskog i stražnjeg stakla. Hrđa u tim dijelovima može dugo ostati neprimijećena. Zato održavaj brtve, koristi sredstva za elastičnost i povremeno provjeri lak ispod njih.


Mjesta pričvršćivanja – skrivena žarišta korozije

Mjesta na kojima se pričvršćuju blatobrani, branici i spojleri često su loše zaštićena. Vlaga lako prodire između spojeva i izaziva skrivenu hrđu iznutra.

Zato se preporučuje redovita kontrola vijaka i metalnih kopči, osobito tijekom servisa.


Ispušni sustav – posebno osjetljiv na koroziju

Ispušni sustav nije dio karoserije, ali je jedan od najizloženijih dijelova vozila. Nalazi se ispod automobila i svakodnevno je u kontaktu s vlagom, soli i visokim temperaturama.

Najčešće hrđaju prigušivači, ispušne cijevi i spojevi. Znakovi su glasniji zvuk motora i karakteristično "pucketanje". Koristi zaštitna sredstva otporna na visoke temperature, a kod većih oštećenja zamijeni dijelove kvalitetnim zamjenskim panelima s autoeasyparts.hr.


Motorni prostor – također podložan hrđi

Iako motorni prostor djeluje zaštićeno, prljavština, voda i sol mogu dospjeti tamo odozdo ili kroz ventilaciju.

Najugroženija mjesta su točke pričvršćenja amortizera, nosači motora i okvir motora. Redovita kontrola i preventivna zaštita su važni za sigurnost i dugotrajnost.


Ulošci svjetala – skriveni rizik

Mjesta gdje se nalaze prednja i stražnja svjetla mogu zadržavati vlagu, osobito ako su brtve istrošene.

Hrđa se razvija skriveno i može se proširiti na okolne dijelove karoserije. Redovito provjeravaj brtve i zamijeni ih ako su oštećene kako bi spriječio širenje hrđe.


Krov automobila – često zanemaren, ali ranjiv

Krov se rijetko provjerava, no čak i on može korodirati, osobito oko krovnih nosača ili šibera. Oštećenja od grana, tuče ili ptičjeg izmeta mogu narušiti zaštitu laka.

Redovito peri i tretiraj krov zaštitnim sredstvima, i odmah popravi ogrebotine kako bi spriječio pojavu hrđe.


Kako učinkovito zaštititi automobil od hrđe?

Sada kada znaš gdje se najčešće pojavljuje hrđa, evo nekoliko osnovnih savjeta:

  • Redovito peri automobil, posebno zimi – ne zaboravi podvozje i lukove kotača,

  • Koristi antikorozivne sprejeve na osjetljivim područjima (pragovi, podvozje, stakla, spojevi),

  • Odmah popravi ogrebotine i pukotine na laku,

  • Provjeravaj brtve i drenažne otvore, kako se vlaga ne bi zadržavala.

Ako je šteta već nastala, najbolje rješenje je zamjena oštećenih dijelova. Kvalitetne panele i limene dijelove za stotine modela pronaći ćeš na autoeasyparts.hr.


Zaključak

Hrđa je jedan od najvećih neprijatelja automobila – posebno u klimatskim uvjetima poput onih u Hrvatskoj. No, uz dobru informiranost, redovitu njegu i prave proizvode, možeš učinkovito spriječiti koroziju i produljiti životni vijek svog vozila.

Ne zaboravi: čak ni najbolja zaštita ne traje vječno. Redovita briga ključ je dugovječnosti. 

Podijeli objavu

Napiši komentar